Słownik Młodego Zabudowcy

Słownik pojęć używanych w branży produkcji i sprzedaży zabudów samochodowych.

 
ATP
Certyfikat określający przenikalność ścian izolowanych, występuje w dwóch klasach FNA oraz FRC.  
Dopuszczalna masa całkowita (dmc.)
łączna masa pojazdu (lub zespołu pojazdów) na postoju, gotowego do drogi wraz z masą ładunku deklarowana jako dopuszczalna przez właściwe władze państwa rejestracji pojazdu. Według kodeksu drogowego w Polsce to największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.  
Koncesja
w nomenklaturze marki Renault pojęcie oznaczajace dealera samochodowego.  
Ładowność
według kodeksu drogowego jest to największa masa ładunku i osób, jaką może przewozić pojazd. Stanowi ona różnicę dopuszczalnej masy całkowitej i masy własnej pojazdu.  
Pneumatyka
potoczne określenie zabudowy regulowanej (podnoszonej) za pomocą sprężyn gazowych.  
Podnoszenie pneumatyczne
określenie zabudowy z regulowanym stelażem gdzie podnoszenie jest realizowane za pomocą sprężyn gazowych a opuszczanie odbywa się przez ściągnięcie odpowiedniej linki.          

Słownik pojęć potocznych i środowiskowych używanych w branży produkującej i użytkującej zabudowy samochodowe do o dmc 3,5t.

"Blaszak"
nadwozie typu furgon
"Busy"
samochody o całkowitej masie dopuszczalnej 3,5 - nie mylić z autobusami i busami osobowymi.  
"Drewniany stelaż"
wbrew znaczeniu wynikającemu ze składowych słów nie chodzi o stelaż zabudowy (który zawsze jest wykonany z metalu!) lecz o deskowanie zabudowy.  
"Kurnik"
potoczne określenie kabiny sypialnej zamontowanej ponad kabiną kierowcy.  
"Międzynarodówka"
środowiskowe określenie oznaczające samochód z zabudową mieszczącą:
- czasem 8 a czasem 10 palet,
- czasem podnoszoną a czasem nie,
- czasem z windą a czasem bez
ale zawsze z kabiną sypialną, skrzynką narzędziową, listwami przeciwrowerowerowymi i zbiornikiem na wodę - jednak znaczenie tego słowa jest bardzo szerokie i plastyczne - jego interpretacji jest tyle ilu użytkowników. Mimo że jest to bardzo popularny skrót myślowy - dotyczy raczej ogółu samochodów jeżdżących międzynarodowo niż konkretnych parametrów. Używanie go oznacza przynależność do kręgu wtajemniczonych w gwarę busiarską (choć trudno porozumiewać się za jego pomocą bez czterozdaniowego dookreślenia cech zabudowy którą mamy lub chcemy mieć).
Drugie znaczenie to: tytuł najbardziej znanej pieśni socjalistycznej której tekst skomponował Eugene Pottier, w wersji rosyjskiej od 1918 do 1922 roku hymn Rosji Radzieckiej.
"Poduszki"
miechy powietrzne zawieszenia.
"Transportówka"
określenie środowiskowe znaczące tyle co "paka + kurnik".  
"Tacho"
w transporcie realizowanym przez samochody o DMC do 3,5 tony jest pojęcie nieznane.  
"Paka"
środowiskowe określenie na zabudowę na samochodzie dostawczym.  
  "Widelec"
podwozie do montażu zabudów transportowych typu kontenery, skrzynie, chłodnie, wywrotki; inaczej - rama (w opozycji do platformy używanej do zabudów usługowych jak np. gastronomie).


ID: 1167